Bulimia – wina i wstyd

Podczas jednego ataku bulimiczka potrafi zjeść nawet 10 000 kcal/ fot. Fotolia
Osoby chore na bulimię początkowo same starają się walczyć z objawami. Kolejne niepowodzenia w zmaganiu się z chorobą rodzą poczucie wstydu i winy. Co musi sobie uświadomić osoba chora na bulimię, aby udało jej się uwierzyć w swoje możliwości? Jak rozpocząć walkę z bulimią?
/ 27.10.2011 12:23
Podczas jednego ataku bulimiczka potrafi zjeść nawet 10 000 kcal/ fot. Fotolia

Sama sobie poradzę

Zanim osoby mające objawy bulimii zgłoszą się na terapię, często  bagatelizują objadanie się i wymiotowanie, uspokajając się, że to tylko „niewinne” odstępstwo od prawidłowego jedzenia. Kiedy już podejrzewają, że to może być bulimia, początkowo próbują same opanować objawy, przechodząc z czasem do męczącej i dramatycznej walki z objawami.

Jestem bulimiczką

Pacjentki zgłaszające się na terapię, mówiąc o chorobie, często używają określeń „jestem bulimiczką” lub „mam bulimię”, rzadziej używają sformułowania „jestem chora na bulimię”. Taki sposób myślenia i mówienia o chorobie sugeruje, że pacjentki identyfikują się z objawami choroby i traktują objawy jako tożsame z ich osobą. Szczególnie często stosowane określenie „jestem bulimiczką” wskazuje na utożsamianie się chorej z objawami, a ponieważ objawy bulimii polegają na wykonywaniu określonych czynności, chore czują się odpowiedzialne za objawy, co z kolei wywołuje poczucie winy i poczucie wstydu.

Przeczytaj: Bulimia - żarłoczność psychiczna

Wina i wstyd

Poczucie winy najczęściej dotyczy powtarzającej się czynności objadania się, natomiast poczucie wstydu pacjentki wiążą z ilością i jakością produktów, które zjadają, ale również jest to wstyd związany z czynnością wymiotowania. Utożsamianie się chorej z objawami bulimii powoduje, że ich częstość i zakres stanowią główny wyznacznik samooceny. Konsekwencją takiego nastawienia jest bagatelizowanie własnych uzdolnień, możliwości, zasobów oraz osiągnięć.

Bulimia – całe moje życie

Ponadto w aspekcie czasowym chore skupiają się głównie na teraźniejszości, nie doceniają przeszłości i nie planują przyszłości: „nie liczy się to, co było” i „nie mam wpływu na to, co będzie”. Utożsamianie się chorej z objawami bulimii oraz koncentrowanie się głównie na czasie teraźniejszym wyzwala następujący schemat myślenia: wystąpienie objawów, za które chora czuje się odpowiedzialna, powoduje utożsamianie się z objawami — „jestem bulimiczką”, a więc „nie mam wpływu na swoje życie”, to jest „moja wina” i „mój wstyd”. Ponieważ chora żyje głównie teraźniejszością, więc „nie liczy się nic, co do tej pory osiągnęłam” i „nie mam wpływu na przyszłość”, dlatego „objawy są osią mojego życia i nie mogę z nich zrezygnować”.

Przeczytaj: Jak rozpoznać i leczyć bulimię?

Koniec identyfikowania się z chorobą

Natomiast zrezygnowanie z objawów bulimii będzie możliwe dopiero wówczas, gdy chora doceni to, co udało się jej osiągnąć w przeszłości (np. w zakresie nauki, pracy), i zobaczy perspektywy przyszłości oraz stopniowo będzie doświadczać wpływu na swoje życie.

Doświadczenie w pracy z chorymi na bulimię pozwala zakładać, że jednym z pierwszych kroków, w celu zmniejszenia tendencji chorej do utożsamiania się z objawami bulimii, jest zmiana myślenia o chorobie. 

Jeżeli pacjentka przestanie myśleć i mówić o sobie „jestem bulimiczką” i zacznie używać innych sformułowań, np.: „jestem chora na bulimię” lub „mam objawy bulimii”, będzie to pierwszy krok w kierunku stopniowego odstępowania od identyfikowania się z chorobą. Osłabienie identyfikacji z chorobą może zapoczątkować również stopniowy proces coraz lepszego funkcjonowania w różnych rolach psychospołecznych i sferach życia, niezależnie od objawów choroby.

Zaskakujące jest, jak dla wielu chorych motywujący do korekty myślenia okazał się banalny przykład dotyczący nieutożsamiania się z innymi chorobami. Często podawałam przykład takich chorób, jak grypa czy angina, przy których nikt nie mówi „jestem grypą” czy „jestem grypiczką” lub „ jestem „anginiczką”.

Pomimo że są to choroby, w których, w przeciwieństwie do bulimii, chorzy raczej nie mają poczucia wpływu na objawy, to jednak przykład stanowił dla wielu chorych zobrazowanie ich nastawienia do bulimii, które charakteryzuje silna identyfikacja z chorobą.

Niezwykle ważne w pracy z chorymi jest więc zwracanie uwagi na znaczenie narracji w psychoterapii. Oddzielenie bulimii od osoby chorej wydaje się również jednym z ważnych kroków w kierunku odzyskiwania poczucia podmiotowości przez pacjentkę. Poczucie podmiotowości, tzn. tożsamość „Ani”, „Marii” czy „Teresy” jako osoby chorej na bulimię, a nie jako „bulimiczki” o imieniu Ania, Maria czy Teresa pozwala stopniowo eksternalizować objawy choroby i stanowi ważny krok w kierunku „dystansowania się” od objawów bulimii. Poczucie podmiotowości pozwala również odwoływać się do zasobów pacjentki, jej mocnych stron, doświadczeń, marzeń, celów i dokonań, które zostały zdominowane przez bulimię. Pacjentki bardzo często rejestrują objawy, liczą lub zapisują objadanie się i wymiotowanie, co dodatkowo wzmacnia poczucie winy i wstydu. Prowadząc statystyki objawów, koncentrują się bowiem na porażkach, a nie doceniają okresów bez objawów, co sprzyja tendencji do gloryfikowania niepowodzeń i deprecjonowania osiągnięć.

Fragment pochodzi z książki "Bulimia - przepisy, paradoksy i zaklęcia", autor: Małgorzata Talarczyk (wydawnictwo Media Rodzina, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Skorzystaj z promocji -30% na... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z promocji -30% na nową kolekcję przy zakupie minimum 2 sztuk w salonach i na www.esotiq.com. Promocja nie dotyczy produktów bazowych i kosmetyków. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
REKLAMA